IRON MAN

IRON MAN - TONY STARK

İlk Görünüşü

IRON MAN

İlk görünüşü Tales of Suspense #39 (Mart 1963)'te olmuştur. Karakter editör Stan Lee tarafından yaratılmış, senaryo yazarı Larry Lieber tarafından geliştirilmiş, sanatçı Don Heck ve Jack Kirby tarafından dizayn edilmiştir. Bir Amerikan milyarderi, playboy, endüstrici ve dahi mühendis olan Tony Stark, kendisine kitle imha silahı tasarlatmak isteyen bir grup tarafından kaçırılır ve bu esnada göğsünden ölümcül şekilde yaralanır. Hayatta kalıp ellerinden kurtulmak için kendisine güçlendirilmiş bir zırh yapar. Kurtulduktan sonra Stark Endüstrileri'nde bu zırhını çeşitli teknolojik silahlarla donatır. Kendisine Iron Man ismini verip dünyanın koruyuculuğunu üstlenir. Başlangıçta gerçek kimliğini saklar. Iron Man, Soğuk Savaş döneminde Amerikan teknoloji ve iş dünyasının komunizme karşı duruşunu sergilemek için bir araç olarak yaratılmış, daha sonra ise her türlü organize suç ve terörizme karşı savaşan bir kahramana dönüşmüştür.

 

Parça: Black Sabbath - Iron Man & Papa Roach - Give Me Back My Life

HİKAYESİ VE ÖZELLİKLERİ

IRON MAN

Anthony Edward Stark, Long Island'da, Stark Endüstrileri'nin kurucusu ve yöneticisi Howard Stark ve Maria Stark'ın oğlu olarak dünyaya gelir. 15 yaşında yüksek zekası sayesinde MIT (Massachusetts Institute of Technology)'te elektrik mühendisliği bölümüne girmeyi hak kazanır, mezun olduktan sonra elektrik mühendisliği ve fizik bölümlerinde master yapar. Ailesi bir kazada can verir, Tony babasının şirketini devam ettirmeye karar verir ve şirketlerin başına geçer.

Tony Stark, Wong-Chu tarafından yönetilen düşman kuvvetleri tarafından bubi tuzağıyla ele geçirilir. Yakalama sırasında göğsüne şarapnel parçası saplanır ve kalbine doğru ilerlemeye başlar. Wong-Chu ona silahlar üretmesini söyler ancak Tony ölümcül şekilde yaralanmıştır ve tek düşündüğü öncelikle hayatta kalmaktır. Yanında bulunan bir başka esir olan Nobel ödüllü fizikçi Ho Yinsen, Tony'nin okurken hayranlık duyduğu bir bilimadamıdır. Tony'ye manyetik bir göğüs tabakası yapar ve şarapnel parçasının kalbine girmesine bu sayede engel olur. Stark ve Yinsen silah üretmek bahanesiyle kendilerine temin edilen ekipmanlarla özel güçlendirilmiş bir zırh üretmeye başlarlar. Stark zırhı giyer ve kaçma girişiminde bulunurlar. Düşman ağır şekilde karşılık verince Stark bir an savaştan düşer. Yinsen düşmanın dikkatini başka yere çekmek için kendi hayatını feda eder, bu esnada Stark zırhını tekrar şarj edip oradan kurtulur. Yinsen'in intikamını alır ve Amerikan kuvvetlerine katılmaya karar verir. Geri dönüş yolunda bir Amerikan savaş pilotu olan James "Rhodey" Rhodes'u yaralı bir halde bulur ve onu kurtarır.

Eve döndüğünde Stark, göğsündeki şarapnel parçasının kendisini öldürmeden çıkamayacağını farkeder. Zırhın manyetik göğüs tabakasını, kalp bölgesinin düzenleyicisi olarak kullanmak için üzerinden çıkarmaması gerekmektedir. Her gün bu düzenleyiciyi şarj etmek zorundadır, aksi takdirde şarapnel ilerleyip kalbine girecektir. Iron Man, Stark için bir bodyguard olur, şirketine tehlike yaratan, Black Widow, Crimson Dynamo, Titanium Man ve en ezeli rakibi Mandarin gibi düşmanlarla savaşır. Stark zengin bir playboy ve endüstrici olduğu için kimsenin aklına onun Iron Man olduğu gelmez. Onun bu dönemlerde en büyük destekçileri, şirketi için de büyük önem arz eden, Harold "Happy" Hogan ve sekreteri Virginia "Pepper" Potts olur. Bu arada hayatını kurtardığı James Rhodes da Stark'ın şahsi pilotu olur.

IRON MAN

Iron Man maceraları Vietnam Savaşı'na atıflarda bulunarak başlar. Seri anti-komunist bir tutum sergilerken daha sonra Stark, savaş için silah üretmenin ahlaki ve etik değerlerini sorgulamaya başlar. Kimi zaman kibirli ve kendini beğenmiş davranır. Bu etrafındaki insanlarla arasında gerginlikler yaratır. Stark kişisel servetini sadece kendi zırhını geliştirmekte kullanmaz, aynı zamanda S.H.I.E.L.D.'a silahlar geliştirmekte, Avengers'a Quinjets gibi teknolojiler yaratmakta ve X-MEN'e görüntü indüktörleri üretmekte kullanır. Stark'ın kalp problemi daha sonraları herkes tarafından öğrenilir ve yapay kalp nakliyle tedavi edilir.

Zırhında süperinsan gücü ve dayanıklılığı bulunur, uçabilir ve içerisinde bir düzine silah barındırır. Yıllar içinde silahları gelişmiş ve artmış olsa da, en başından beri eldivenlerin avuçlarından çıkan itici ışınlar hiç değişmemiştir. Zırhdaki diğer silahlar göğüste uni-beam projektör, havadaki sürtünmeyi kinetik enerjiye çeviren darbe yıldırımları, elekttromanyetik darbe üretici, 360 derece etki gösterebilen defansif enerji alanı, hedefi donduran ultra-freon üretici, manyetik alan üretici, sonic patlama emici, 3 boyutlu hologram üreticisidir. Stark klasik zırhının yanısıra, uzay yolculuğu, derin deniz dalışı, hayalet uçuşlar için ayrı ayrı zırhlar da üretmiştir. Hulk ile karşılaşmaları için Hulkbuster isminde, ekstra güçlendirilmiş ve sağlamlaştırılmış bir zırhı da bulunur. Daha sonra Thor'la kapışabilmek için Destroyer isimli, mistik güç kaynağına sahip başka bir zırhı olmuştur. Arkadaşı James Rhodes için War Machine zırhını tasarlamıştır. Stark'ın yakın zamanda tasarladığı Extremis Armor zırhı kendi kemiklerinde saklanır, network sistemi de koluna entegre edilmiş, direk olarak merkezi sinir sistemine bağlı olarak çalışmaktadır. Ancak bu zırh daha sonraki serilerde kaldırılmış, yerine tekrar konvansiyonel zırhlar gelmiştir. Bazı zırhları halen akışkan şekilde depolanmakta ancak Extremis Armor gibi kemiklerinde saklanmamaktadır.

Tony Stark, matematik, fizik, kimya, bilgisayar mühendisliği konularında Reed Richards, Hank Pym, and Bruce Banner'a rakiptir ancak elektrik ve makine mühendisliği konularında rakibi yoktur. Marvel Evreni'ndeki en zeki kahramanlardan biridir. 17 yaşında Massachusetts Institute of Technology'den mezun olmuş ve daha sonra yapay zeka ve quantum mekaniği üzerine geniş çaplı araştırmalar yapıp bu konularda uzmanlaşmıştır. İş dünyasında saygıdeğerdir, ekonomi konularında fikirleri dikkatle dinlenir. Yanında çalışanlarla birbirlerine sadakatle bağlıdırlar, iş ahlakına sahiptir. Örnek olarak Doctor Doom'a çok karlı ancak yasal olmayan bir satış yapan elemanını hemen şirketten kovmuştur. Stark zırhını kullanamadığı bir dönemde, Captain America'dan savaş eğitimi almıştır ve fiziksel olarak zırhı olmadığı zaman az da olsa saldırılara karşı koymayı öğrenmiştir. Illuminati'ye üyeliğinden dolayı Uzay Sonsuzluk Taşı'nı koruma görevi kendisine verilmiştir. Bu taş sayesinde uzayda herhangi bir noktada var olma, bir objeyi evrende herhangi bir yere ışınlama ve uzayı tekrar düzenleme gibi güçlere de kavuşmuştur. Alkoliktir, alkolle olan maceraları Demon in a Bottle serisinde ayrı olarak anlatılmıştır.

WAR MACHINE, S.H.I.E.L.D. ve AVENGERS

IRON MAN

Stark zırhını geliştirip silahlar üzerinde çalışmaya başlayınca, S.H.I.E.L.D. organizasyonu Stark Endüstrileri şirketler grubunun önemli oranda hisselerini satın alarak onu kontrol altında tutmaya çalışır. Bu arada kötü adamlar da Stark'ınkine benzer teknolojilerle silahlanmaya başlar, bunun kaynağı Stark'ın mucitlikte rakibi olan Justin Hammer'dır, Hammer Stark'ı ötülemeye başlar. Hammer bir defasında Iron Man zırhını görünüş olarak kopyalayarak bir diplomatın cinayetinde kullanır. Stark şüpheli durumda olduğu için zırhını gerekli otoritelere teslim etmek zorunda kalır. Stark ve Rhodes bu olayın ardında kimin olduğunu araştırmaya başlar. Hammer'ı bulup alt ederler ve Stark aklanmış olur. Sonrasında Stark'ın kız arkadaşı Bethany Cabe'in de yardımlarıyla Stark alkole bağımlılığından kurtulur. Bu sırada Doctor Doom, Stark'ın karşısına çıkar ve ikili ezeli bir rekabet içerisine girer.

Daha sonra Obadiah Stane, Stark'ı manipule ederek şirketlerin kontrolünü ele geçirir. Stark alkole geri döner ve hiç bir iş yapamaz hale gelir. Iron Man zırhını Rhodes'a teslim eder. Rhodes bir süre Iron Man olarak görev yapar. Sonunda Stark iyileşir ve kendine gelir. Zırhı yeni teknolojilerle biraz daha geliştirmeye konsantre olarak kendini alkolden uzat tutmayı başarır. Rhodes bu arada daha agresif ve paranoyak bir Iron Man haline gelir. Bunun nedeni zırh tamamen Tony Stark'a göre dizayn edilmiştir ve onun içinde tam kontrol sağlayabilen tek kişinin Stark olmasıdır. Rhodes tamamen kontrolden çıktığı zaman Stark bir zırh daha üretir ve onu durdurur. Stark Endüstrileri'ndeki verileri kullanarak başka bir zırh üreten Stane, Iron Monger olarak Iron Man'in karşısına çıkar. Iron Man onu da alt eder. Ağır bir yenilgiye uğrayan Stane, mahkemeye çıkmamak için orada intihar etmeye çalışır. Daha sonra Stane Los Angeles'ta Stark Enterprises şirketini kuracaktır.

IRON MAN

Stark kendi teknolojilerini çalan ve kötü amaçlar için kullanan başta Spymaster olmak üzere tüm düşmanları bir şekilde durdurmaya karar verir. Artık Iron Man prestijini zedelemelerine izin vermeyecektir. Tek tek Stilt Man gibi kendi teknolojisine sahip olan düşmanları belirler ve yoketmeye başlar. Stingray ile karşılaşır ve onu da yenilgiye uğratır. Sonra anlar ki onun teknolojisi kendininkinden farklıdır. Yaptığı bu hata iş ahlakına uymadığı için Iron Man'i kullanmamaya karar verir. S.H.I.E.L.D.'dan ve diğer otoritelerden gelen yardım isteklerini geri çevirince Iron Man hükümet tarafından kanundışı bir tehlike olarak belirlenir. Iron Man zırhıyla Rusya'ya giderek Sovyet Titanium Man'i öldürür. Amerika'ya döndüğünde kendisine karşı hükümet tarafından tutulmuş Firepower ile karşılaşır. Onu yenemez ve Iron Man zırhını bir daha kullanmayacağını beyan eder. Firepower kontrolden çıkar ve Stark yeni bir zırh üretir, ancak zırhın içindekinin kendisi olduğunu kimseye söylemez. Onu durdurur.

Stark'ın sağlığı bozulmaya başlar, zırhın sibernetik arayüzü kendi sinir sistemini mahvetmektedir. Bu dönemde Kathy Dare kendisine saldırır ve omurgasına hasar verir. Felç olan Stark omurgasına bir çip takar ve o sayede tekrar hareket etmeye başlar. Sinir sistemi kötüleşmeye devam etmektedir. İyileşmek için yapay sinir devresi olan bir deri icat eder. Uzaktan kumandalı Iron Man zırhı icat eder ancak bu zırh Masters of Silence ile karşılaşınca etkisiz kalır. Bunun üzerine Stark, çok daha ağır silahlı War Machine zırhını üretir ve giyer. Ancak sinir sistemi artık tamamen çökmek üzeredir. Stark kendisini öldü gösterir ve Rhodes, kötülerle mücadele etmek için War Machine zırhını kendisi alır. Öldü sanılan Stark iyileşmek için kendini sıfırdan yeniden programlayan bir çip üretir ve Iron Man olarak tekrar ortaya çıkar. Rhodes, kendisiyle beraber herkesi kandıran Stark'a çok öfkelenir ve ikilinin yolları o noktada ayrılır. Rhodes, War Machine olarak yoluna devam eder.

Yıllar sonra Stark'ın zaman yolcusu bir diktatör olan Kang the Conqueror ile işbirliği yaptığı ve onun ajanı olduğu ortaya çıkar. Stark, Avengers'a ihanet etmiştir. Marilla'yı, Quicksilver'ın kızı Luna'yı, Yellowjacket'ı ve Amanda Chaney'i öldürür. Bunun sebebinin Kang'ın Stark'ın zihin kontrolünü ele geçirmesi olduğu ortaya çıkar. Avengers, Stark'ı durdurmak için zamanda geriye doğru yolculuk yapar ve Tony'nin gençlikteki halini, Anthony Stark'ı bulurlar. Genç Stark, diğer Stark'tan Iron Man zırhını çalar. Gençliğini karşısında gören Stark şok olur ve bu şokla yaptıklarının farkına varır, kendine gelir. Kang'ı durdurmak için kendi hayatını feda eder. Genç Stark daha sonra kendi Iron Man zırhını yapar ve günümüze kadar gelir, şirketlerinin kontrolünü ele alır.

IRON MAN

Onslaught denilen yaratıkla mücadele esnasında, diğer süper kahramanlarla birlikte genç Stark da ölür. Franklin Richards bu ölen kahramanların cesetlerini Heroes Reborn isimli cep evreninde korur. Daha sonra Stark'ı tekrar kendi dünyasında canlandırır. Ancak bu canlanan genç Stark değil, Kang için hayatını feda eden asıl Stark'tır. Hem genç Stark'ın hem de kendi anılarını hatırlamaktadır. Kendi ölümüyle Fujikawa Corporation'a satılan Stark Enterprises şirketlerinin ardından Stark Solutions adında yeni bir şirket kurar. Artık tam sağlıklıdır ve kalp problemi de yoktur. Tekrar Avengers'a katılır.

Bir süre sonra Stark'ın zırhı duygusal zekaya da kavuşmaya başlar. Artık kendi kararlarını alabilmektedir. Ancak agresif biçimde gelişme gösterir, acımazsızca öldürmekte ve Stark'a artık ihtiyaç duymamaktadır. Stark ile savaşmaya başlar. Çölde yine bir savaş sırasında Stark kalp krizi geçirir. Zırh, yaratıcısının hayatını kurtarmak için kendini feda eder ve ona yapay bir kalp yapması için gerekli olan ekipmanları temin ederek yok olur. Bu kalp Stark'ın kalp krizinden sonra tekrar bozulan kalbinin yerinde çok iyi çalışır ancak kendinden şarj olamamaktadır. Bu yüzden Stark'ın tıpkı eskisi gibi arada onu şarj etmesi gereklidir. Stark farklı zırhlar üretip kullandıysa da hiç biri ilk başta ürettiği ağır metal zırhının yerini tutamaz, bu yüzden en son ona geri döner.

Bu arada Stark, kendi şirketini satın alan şirketin patronun kızı Rumiko Fujikawa ile aşk yaşar. Aşkları Rumiko'nun Iron Man'in kollarında can vermesiyle sona erer. Amerikan ordusunun kendi teknolojilerini kullandığını duyan Stark, orduya yardımcı olmayı kabul eder, bu sayede kendi icatlarının nasıl ve nerelerde kullanıldığını öğrenecektir.

IRON MAN

Avengers Disassembled serisinde Scarlet Witch tarafından manüpule edilen Stark, Latverian elçisinin aleyhinde nutuk atar ve görevlerinden kovulur. Scarlet Witch, bir çok Avengers üyesini öldürür. Daha sonra Stark, Iron Man olarak Avengers'a tekrar katılır ve Captain America'nın hayatını kurtarır. Avengers üssünü Stark kulesine çevirir. Bu esnada Ghost, Living Laser, Spymaster ile tekrar yüzleşir. Iron Man daha sonra evren çapında düzeni korumak için kurulan ve evrenin en güçlü süper kahramanlarının üyesi olduğu gruba katılır. Bu grupta Black Panther, Professor X, Mister Fantastic, Black Bolt, Doctor Strange ve Namor bulunmaktadır.

Civil War serisinde hükümetin halkı süper kahramanlara karşı kışkırtıp onları kendi himayesi altına almak için çıkarttığı Süper Kahraman Kayıt Yasası'yla ilgilenir. Bu yasayla birlikte dünyadaki kayıt yaptıran tüm süper kahramanlar hükümetin ajanı olarak görev yapacaktır. Bu yasada Tony'nin inandığı şey, hükümetin vereceği özel eğitimlerle kendi gücünün farkında olmayan süper kahramanların yeteneklerini kontrol altında tutarak yaşayabilecek olmalarıdır. Redd Richards, Dr. Henry Hank Pym, Stark ile aynı fikirdedir. Ne yazık ki karşıt fikirde olanlar da vardır. Bunların da lideri Captain America'dır. Bu noktada Iron Man ve Captain America karşı karşıya gelirler. Captain America, Iron Man zırhını etkisiz hale getirerek Tony Stark'ı yener ancak sivillerin zarar görmemesi için hükümete teslim olur. Stark S.H.I.E.L.D.'ın yeni yöneticisiyle bir toplantı düzenleyerek Avengers'ı tekrar kurmak istediğini söyler ve bu konuda karar aldırır. Kısa süre sonra Captain America suikaste uğrar ve hayatını kaybeder. Bu olay Tony'yi derinden sarsar, çok büyük pişmanlıklar duyar, bunca yıllık dostuyla böyle bir mesele yüzünden kavga ettiğine bir anlam veremez. Captain America'nın tabutunu Ben Grimm, Ms. Marvel, Rick Jones, T'Challa ve Sam Wilson ile beraber taşır.

SUPERIOR IRON MAN

IRON MAN

Avengers & X-Men: AXIS serisinde bazı olaylar sonucunda Tony Stark'ın sorumsuzluk, yüksek ego ve alkoliklik özellikleri iyi yanlarını bastırır ve karakter bozukluğu yaşar. San Francisco'da kendisine beyaz renkli çok parlak yeni bir zırh yapar ve bununla beraber Extremis 3.0 uygulamasını vatandaşlar için başlatır. Bu farklı bir çeşit tekno-virüstür ve insanlara daha fazla güzellik, sağlık ve hatta ölümsüzlük sağlamaktadır. Herkes Iron Man'i bir mesih olarak görmeye başlar, o hayallerini gerçeğe çeviren tek kişidir. Stark deneme sürecinin bittiğini söyler ve bu işi ticarete döker, artık bunun bedeli her kişi için 99.99$'dır. İnsanlar buna para yetiştirmek için suç işlemeye başlarlar. Bu olay Daredevil'in dikkatini çeker ve Iron Man ile savaşır. Iron Man onu yener ancak daha sonra bu olayı Daredevil'in kör gözlerini geçici olarak açmakta kullanır.