THOR

THOR ODINSON

İlk Görünüşü

THOR

İlk görünümü Journey into Mystery #83 (Ağustos 1962)'de olmuştur. Stan Lee, Larry Lieber ve Jack Kirby tarafından tasarlanmıştır. Vikingler'de Nors mitolojisindeki aynı adlı yıldırım tanrısı Thor'dan esinlenerek yaratılmıştır. Baltalı İlah Thor karakterinin yaratılmasında Hulk karakterinin büyük etkisi olmuştur. Stan Lee’nin Hulk’ı yarattıktan sonra daha güçlü bir karakterin ancak tanrı olabileceği fikri aklına gelince Thor ortaya çıkmıştır. Marvel Evreni'nde Asgardlı Yıldırım Tanrısıdır. Gücünü Mjolnir ismindeki çekicinden alır. Mjolnir, Thor'a uçma ve havayı kontrol etme gücünü verir.

 

Parça: 30 Seconds To Mars - Hurricane

HİKAYESİ VE ÖZELLİKLERİ

THOR

Thor karakteri İskandinav mitolojisinde yeralan en güçlü tanrıdır. İskandinav insanlarının Hıristiyanlık öncesi dini inançlarını mitoloji oluşturmaktaydı. Odin’in oğlu olan Thor’un gücünün iki temel kaynağı vardı; fırtınaları, şimşekleri, yağmuru kontrol etmesini sağlayan Mjollnir adındaki bumerang gibi hareket eden çekici ve belindeki altın kemeri. Thor kelimesi günümüzde İngilizce’de “Perşembe” günü anlamına gelen “Thursday” kelimesinde de karşımıza çıkmaktadır: Thor’s day / Thor’un günü. Ayrıca “Şimşek” anlamına gelen “Thunder” kelimesinde de hem söyleniş hem de anlam olarak Thor kelimesinin etkisi gözükmektedir. Çizgi romanda Odin, oğlu Thor’u kibirli karakterinin düzelmesi için Asgard’dan göndermeye karar verir ve ceza olarak hafızasını silerek dünyaya tıp öğrencisi Donald Blake olarak gönderir.

Tüm Asgardlılar gibi Thor da çok uzun ömürlüdür. Idunn'un altın elmalarını yiyerek milenyumlar boyu yaşayabilir. Odin'in ve dünyanın ilk tanrılarından Gaea'nın oğlu olduğu için Asgardlılar'ın en güçlüsüdür. Thor istediği zaman Savaşçı Çılgınlığı moduna girebilir, bu saldırı gücünü ve dayanıklılığını kat ve kat artırsa da, önüne gelen arkadaşı da olsa acımadan katleder.

Fiziksel yaralanmalara karşı dayanıklıdır, neredeyse hiç etkilenmez. Çok keskin duyulara sahiptir, ışık hızından hızlı yolculuk eden nesneleri görebilir ve evrenin diğer ucundan gelen bir ağlamayı duyabilir. Vücudunda açılan yaraları onarma yeteneğine sahiptir. Buz devleriyle olan savaşı 9 ay aralıksız sürmüştür, dayanıklılığı sınırsız sayılır. Mjolnir'in de yardımıyla, doğa üstü hıza, güce, reflekslere ve dayanıklılığa sahiptir. Üzerine gelen kurşunları rahatlıkla çekiciyle vurarak düşürür. Asgardlılar gibi dünyadaki tüm hastalıklara ve ayrıca bazı büyülere karşı bağışıklığı vardır.

THOR

Şimşek tanrısı olduğu için bir fırtınanın yapabildiği her şeyi yapabilir. Yıldırım, yağmur, rüzgar ve kar yağdırabilir. Bu gücünü Mjolnir ile birleştirmiştir ve çok daha fazla bir şiddete kavuşmuştur. Yakın dövüşte ve silahlı çatışmalarda ustadır. Savaş çekiçleri, kılıç, balta ve topuz kullanmakta üstüne yoktur.

Thor ile özdeşleşen ve özellikle savaş betimlemelerinde beraberinde yer alan 2 önemli ekipman bulunmaktadır. Bunların en başında İskandinav mitolojisinin belki de en ünlü gereci çekiç Mjölnir’dir. Mjölnir’in ilk özelliği sadece Thor tarafından kaldırılabiliyor olmasıdır. Savaşta en çok işe yarayan özelliklerden biri ise, Thor fırlattıktan sonra çekicin ona geri dönüyor olmasıdır. Bunun yanında havada sallayarak yıldırımları ve fırtınayı da kontrol etme özelliği Mjöllnir sayesinde Thor’un hanesinde yazan artı bir yetenektir. Ayrıca savaşta kullanmasının yanı sıra Thor, eşyaları ve evlilikleri kutsamak için de çekicini kullanmaktadır. Çekiç sayesinde havayı kontrol etme, uçma, enerji yaratma ve emme, boyutsal yolculuk ve sonsuz saldırı gücü bulunur.

Çekicinin yanı sıra Thor’un eşsiz gücüne güç katan, Megingjard adlı “güç kemeri” olarak anılan altından yapılmış bir de kemeri vardır. Kemeri taktığında, Thor’un gücü ve dayanıklılığı 2 kat artmaktadır.

BAŞ BELASI LOKİ

THOR

Dünya’nın en yaşlı tanrıları olan Odin ve Gaea’nın oğlu olan Thor, üvey kardeşi Loki’yle birlikte Asgard’da büyümüştür. Loki daha çok beğenilmesinden dolayı Thor’u kıskanmaktadır. Odin’in, Thor değerli bir savaşçı olduğunda kullanması için ürettirdiği, sihiriyle dikkat çeken gizemli bir çekici bulunmaktadır. Yıllar süren eğitimden sonra çekiç Thor'a takdim edilmiş ve o da Asgard’ın en büyük savaşçısı olmuştur. Thor yüzyıllarca savaşlarda çarpışmış ve bir çok macerayla yüzleşmiştir.

Thor sonunda kendini beğenmiş ve bencil biri olmuştur. Alçakgönüllü bir davranış olarak Odin, Thor için bir insan kişiliği yaratmaya karar vermiş ve bütün güç ve hafızasını geri almıştır. Onu dünyaya Donald Blake adında normal topal bir insan olarak gönderir. Donald tıp okulunda öğrencidir. Mezun olup doktor olur. Bir tatilinde Norveç'e gider ve uzaylı istilasıyla karşılaşır. Uzaylılardan kaçarken bir mağaraya kaçar ve saklanır. Orada havada asılı duran bir baston görür. Onu alıp kayalara vurunca baston bir anda Mjolnir'e kendisi de Thor'a dönüşür. Daha sonra anlayacaktır ki, insan olmadan önceki hayatında Donald aslında Thor'dur ve şimdi artık kendi gerçek kişiliğini bulmuştur.

Thor uzaylıları alt eder ve hem Donald hem Thor olarak çift kimlikle yaşamaya başlar. Hastalıkları tedavi etmeye devam eder, ayrıca insanlığı kötülüğe karşı Thor olarak korur. Yardımcısı onun ebedi aşkı olacak olan hemşire Jane Foster'dır. Thor'un dünyada kendini bulması Loki'nin dikkatini çeker. Loki onun evlatlık kardeşidir ve Thor'dan nefret etmektedir. Loki dünyaya gelir ve yanına da Absorbing Man, Destroyer ve Wrecker'ı alarak Thor ile savaşmaya başlar. Bir çatışmalarında Loki'nin saldırısı Thor'un işine yarar. Hulk'ın görüntüsüyle Thor'u savaşa çeker ve bu olay aslında Avengers'ın kurulmasına sebep olur.

THOR

Thor, Jane'e olan aşkından dolayı babasının istemesine rağmen Asgard'a dönmeyi reddeder. Bundan dolayı da başına ceza olarak bir çok olay gelir. Thor dünyayı sürekli korur ve bu maceraların birinde aslında biyolojik annesinin dünyanın en eski tanrıçalarından Gaea (İskandinavların Jord'u) olduğunu öğrenir. O her zaman annesini Frigga olarak bilmiştir. Thor kendisini ne kadar Avengers'ın diğer üyeleri gibi bir süper kahraman olarak tanımlasa da, Loki onu her zaman daha epik, daha fantastik çatışmalara çekip tanrısal yönünü sergilemesine sebep olmuştur. Mesela Thor, babası Odin ve Asgardlı müttefik Balder ile birleşip ateş şeytanı Surtur'a ve şimşek devi Skagg'a karşı mücadele etmiştir.

Thor bir macerasında Yunan Tanrısı Herkül'ü kurtarır. Odin en sonunda Thor'un Jane'e olan aşkına bir şans vermeye karar verir, ancak bir şartı vardır. Jane'i kendisi test etmek ister. Jane test sırasında panikler ve araya Thor girer. Jane testi geçemediği için Odin onu dünyaya geri gönderir. Kalbi kırılan Thor ise Asgardlı savaşçı altın saçlı prenses Sif ile tanışır, onunla ilişki yaşar. Thor daha sonra çekicini çalmak isteyen Asgardlı dev Ulik ile savaşır. Mangog'un da evreni yok etme planlarını durdurur. Bu sırada Galactus, Sif'i kaçırır, Thor onu da kurtarır. Ayrıca Galactus'un kökenini öğrenir.

Thor sonradan bir kez daha Surtur ile savaşır. Bu kez Surtur'un yanında Stranger, Dr. Doom ve Abomination vardır. Amaçları Asgard'ı yıkmaktır. Hepsine yenilgiye uğratır. Daha sonra Mangog, Odin kılığına girerek Odinsworld'u tehdit edince onunla savaşır, Thor'u dostu Volstagg kurtarır ve ölmesine Odin sahte bir Ragnarok (Asgard'ın kıyameti) yaparak engel olur. Thor, Eternals ile tanışır ve Eye of Odin ile şereflendirilir. Mimir'in kuyusundan su içer, çok daha fazla duyarlılık kazanır ve daha da bilge bir kahraman haline gelir. Thor orada kendisinden önce başka bir Asgard'ın olduğunu, içinde de kırmızı saçlı bir Thor olduğunu keşfeder.

THOR

Thor sonraki maceralarında, Celestial'e, Mephisto'ya, Dracula'ya ve Atum' karşı savaşır. Bu savaşların bir yerinde mutlaka öncekilerde olduğu gibi Loki'nin de parmağı vardır. Nick Fury'nin yaklaşan bir uzay gemisini araştırması için kendisini gönderdiğinde Beta Ray Bill ile karşılaşır ve savaşırlar. Beta Ray Bill daha sonradan Thor'un çekici Mjolnir'i kaldırabilen tek kişi olacaktır. Beta Ray Bill, Asgardlı tanrıları Surtur tarafından yollanan bir uzaylı kolonisine karşı koruyabileceğini söyler ve ikna etmeyi başarır. Thor'a ve arkadaşlarına yardım etmesi için Odin ona güç verir. Beta Ray Bill aldığı bu gücü kötülere karşı kullanır ve çok çetin savaşlar gelişir. En sonunda Odin ve Surtur çarpışırken birden ortadan kaybolurlar. Odin ölmüş sayılır.

Thor daha sonra büyük babası Tiwaz ile tanışır. Kendisine o arada aşk iksiri tesir etmiştir ve Loki'yi kendisini iyileştirmesi için zorlar. Daha sonra Beta Ray Bill ile birlikte dünyaya gidip Kara Elf Kurse ile savaşırlar. Surtur'un kılıcının gücünden yararlanan Loki, Thor'u bir kurbağaya çevirir. Central Park'ta geçen bu savaş sonrasında Thor kısmen kendi formuna ulaşır ve Loki'yi büyüyü tersine çevirmesi için zorlar. O da mecburen Thor'u normal haline dönüştürür. Daha sonra Marauders'in eline düşen mutant Angel'ı kurtarmaya çalışırken Thor, Hela tarafından lanetlenir. Kemikleri cama dönüşür, kırıldığında iyileşemez bir hal alır ve ölümlü olur. Loki'nin oyunuyla Absorbing Man ile mücadele ederken ölümcül şekilde yaralanır ve ölmek üzereyken Loki tarafından kurtarılır.

Kırıklar içinde olan vücudunu korumak için zırh giymek zorunda kalır. Loki ile birleşip buz devlerini yenerler. Devlerin amacı Midgard Yılanı'nı bulmaktır. Devler bir tek o yılanın şimşek tanrısını öldürebileceğine inanırlar. Fin Fang Foom kılığına girmiş o yılanı bulurlar ve kehanete göre Ragnarok sırasında Thor ile yılanın birbirlerini öldüreceğini iddia ederler. Thor yılanı öldürür ancak lanetten dolayı kendi vücudu da un ufak olmuş, toz haline gelmiştir. Loki, Destroyer'ı tekrar canlandırır ve devleri öldürür. Destroyer, Thor'u atomlarına ayırmaya yeltenir ancak başaramaz. Thor onun zihin kontrolünü ele geçirip onu Hela'ya saldırtır. Üzerine koyduğu laneti kaldırtır ve tekrar eski formuna döner. Yaptıklarının cezası olarak Loki'nin kolunu kırar.

Daha sonra Celtic şimşek tanrısı Leir ile mücadele eder. Bir uzaylı dünyasında Celestial ırkıyla savaşırken Odin'i Seth'in esiri olarak bulur. Annihilus'u mağlup eder. Juggernaut ile savaşır. Thor, bir savaşında Loki'yi öldürür. Asgard'ın koruyucusu Heimdall tarafından oradan kovulur ve yerine bir ölümlü olan Eric Masterson getirilir. Eric daha sonra Thunderstrike olur. Odin kendine gelip uyandığında Thor affedilir ve geri döner. Bir ara Valkyrie tarafından delirir, bu çılgınlığını babası Odin iyileştirir.

THOR

Avengers, Fantastic Four ve diğer kahramanlar ile birlikte Onslaught ile mücadele ederken alternatif bir evrene hapsolur. 1 yıl kadar süre orada kalır. Destroyer ile savaşır, Marnot tarafından kurtarılır. Daha sonra diğerleriyle birlikte tekrar kendi evrenine dönebilir.

Evreni kendine göre yeniden düzenlemek isteyen Thanos ile uzun süre mücadele eder. Surtur, Odin'i öldürür. Thor ölen babasının yerine geçerek Asgard'ın lideri olur. Şimşek tanrısı dünyayı da yönetmeye karar verir. Thor ve Asgardlı ordusu kendisine karşı çıkan herkesi keser veya hapse atar. Avengers'tan arkadaşı Zarko'yu bile acımadan öldürür. Amora ile evlenir ve Magni adında bir erkek çocuk sahibi olur. Thor daha sonra suçluluk duyarak bu yaptıklarını zamanda yolculukla geri alır.

Zaman sıfırlanınca Loki ortaya çıkar ve Surtur'u hayata döndürür. Ragnarok için tekrar harekete geçerler. Thor daha sonra anlar ki Ragnarok tanrıların yarattığı bir kısır döngüdür ve sürekli tekrar etmektedir. Bunu kırmaya karar verir, Norns ile yüzleşir, Asgard'ın sonunu bilerek getirir. Bu sefer artık geri dönüşü yoktur ve halkıyla beraber kendisi de şehit olur.

Daha sonra Thor'un çekici Mjolnir dünyada bulunur ve Amerikan ordusu koruması altına alınır. Doctor Doom çekici kaldırmayı dener ancak başaramaz. Mjolnir kendi kendine üzerinde D.B. harfleri olan bir çanta taşıyan bir adama doğru uçarak gider. Bu adam Donald Blake'tir. Çekice dokunur ve bir anda kendini yokluk evreninde bulur. Burada Thor ile karşılaşır. Thor'a, Odin yok olduğu zaman kendisini New York City'de bulduğunu söyler. Artık Thor ve Blake'in kişilikleri ayrılmıştır. Blake, Thor'u Mjolnir'i kaldırması için ikna eder. Thor çekice dokunur ve Blake ile tekrar birleşir, kendini dünyada bulur. Blake daha sonra Thor'un yokolmuş ırkı olan Asgardlılar'ın aslında dünya üzerindeki ölümlülerin kalplerinde ve akıllarında yaşadıklarını keşfeder. Thor, Asgard'ı Broxton, Oklahoma üzerinde yeniden inşa eder. Civil War serisinde geçenleri öğrenir. Captain America ve Iron Man'in birbirlerine karşı savaştıklarına şaşırır. Iron Man, Thor'u bulup onun da hükümete gönüllü hizmet etmesi gerektiğini söyleyince Iron Man'e saldırıp onu ağır bir yenilgiye uğratır. Iron Man ona Asgard'ın dünya işlerine karışmaması halinde Amerikan hükümetinin de Asgard'a karışmayacağını söyler. Thor bunu kabul eder ve dünyadaki insanların içinde yaşayan Asgardlılar'ı tek tek bulup yeni kurduğu ülkesine getirir. Bir tek aşkı Sif yoktur. Onun ruhu kanserden ölmek üzere olan yaşlı bir kadının vücudundadır ve gerçek görünüşü de Loki tarafından çalınmıştır. Thor daha sonra ölümle yaşam arasında sıkışmış olan Odin'i bulur. Odin hala Surtur ile savaşmaktadır. Odin oğluna onun Asgardlılar'a liderlik etmesi gerektiğini söyler.

THOR

Secret Invasion serisinde Thor, Beta Ray Bill'i kurtarır ve onu iyileştirir. Ona geçici olarak Mjolnir'i verir. Dünyayı Skrull istilasından korurlar. Loki'nin oyunuyla Thor büyük babası Bor'u öldürür ve Asgard'dan kovulur. O savaşta hasar görmüş çekiciyle, Doctor Strange'e gider. Doctor Strange, Thor'un varlığıyla Mjolnir'i birleştirerek çekici onarır ve Thor bu sayede Sif'i de bulur. Sif'e kendi vücudunu geri verir, Loki de gerçek görüntüsüne geri döner.

Siege serisinde Thor, Asgard'ı Normal Osborn ve Dark Avengers'a karşı savunur. Sentry yenilir, Loki ölür. Thor daha sonra Sentry'yi öldürür. Daha sonra Thor, Captain America ve Iron Man, Hela ile savaşırlar. Böylece arkadaşlıkları tekrar düzelir ve yeniden takım olurlar.Chaos War serisinde Thor, Herkül ile birleşip Chaos King'i alteder. Ödül olarak Odin'i ve Loki'yi tekrar hayata döndürmesine izin verilir. Fear Itself serisinde Thor, kötü kalpli kardeşi Cul tarafından öldürülür. Cul yüzyılardır su altı hapsindedir ve Sin tarafından kurtarılmıştır. Thor'un cenazesinde, Thor ve Thor'un anıları Ulik tarafından yeni şimşek tanrısı Tanarus'a aktarılır. Loki'nin ve Silver Surfer'ın yardımlarıyla Thor tekrar hayata döner ve Ulik'i yokeder.

Avengers vs X-Men serisinde Colossus ve Magik'e esir düşmüştür. Avengers tarafından kurtarılıp Captain America tarafından tekrar takıma alınmıştır. Original Sin serisinde ise Thor, üvey kız kardeşi Angela'yı ararken izni olmadan başka bir gerçekliğe yolculuk ettiği için çekicini kaldırabilme gücünü kaybeder. Yeni savaş silahı olarak Jarnbjorn baltasını alır. Malekith ile savaşırken sol kolu kopar. Bu esnada kimliği bilinmeyen bir kadın Thor'un çekicini kaldırır. Thor, Mjolnir'i kendine çağırmaya çabalar ancak anlar ki artık güçleri o kadındadır. Artık Thor ismini kullanmamaya karar verir. Odinson olarak, takma bir prostetik kolla ve baltası Jarnbjorn ile yoluna devam eder.

MJOLNİR'İN YAPIMI

THOR

"Miyölnir" diye okunur. Mjölnir, adının anlamı "parçalayıcı" olan kocaman bir çekiçtir. Mjölnir’in yapımı ise uzun bir hikayenin içinde yer alıyor. Bu hikayenin çekiçle alakalı olan kısmı ise şöyle; Tabii ki yine Loki’in başının altından çıkan bir iddianın son adımında metal işçiliğinde inanılmaz yetenekli olan cüce Eitri ve kardeşi Brokkr (ki bu kardeşler Sif’in altın saçlarını yaparlar ve altın saçlı olarak anılmasına sebeptirler) ocağa bir metal parcası koyarlar. Eitri kardeşine kendisi dur diyene kadar ateşi kuvvetlendirmeye devam etmesini söyler ve yanından ayrılır. Bu arada elbette Loki boş durmaz bir sineğe dönüşerek Brokkr’in göz kapağını ısırır. Gözündeki kanı silmek için işi yarıda kesen Brokkr’ı gören Eitri her şey mahvolduğu ve canlarından olacakları endişesiyle ocağa bakar. İşlem yarıda kesildiği için sapı kısa bir çekiç çıkmıştır ortaya. İlginçtir bu haliye çekiç, hedefini asla şaşmayan, atıldığında sahibine geri dönen, küçüklüğünden dolayı rahat taşınıp, saklanabilen muhteşem bir silaha dönüşmüştür. Böylelikle Thor ve Mjölnir birlikteliği başlamış olur.