ELECTRO

ELECTRO - MAX DILLON

İlk Görünüşü

ELECTRO

İlk görünüşü The Amazing Spider-Man #9 (Şubat 1964)'te olmuştur. Stan Lee ve Steve Ditko tarafından yaratılmıştır. Babası o henüz bir çocukken evi terk etmiştir. Annesinin aşırı koruyucu himayesinde büyümüştür. Annesi oğlunun ondan uzaklaşmaması için üniversiteye bile gitmesine engel olmuştur. Maxwell annesinin ölümünden sonra bir elektrik şirketinde çalışmaya başlar. Burada tanıştığı bir kadınla evlenir fakat evlilikleri uzun sürmez ve karısı da onu terk eder. Artık daha da sıkıcı bir hayatı olan elektrik teknisyeni Max Dillon'un çalıştığı yüksek gerilim hattına düşen yıldırım onu öldürmez; ama vücudunun kimyasını değiştirerek onu elektriğe hükmedebilen bir kötüye, Elektro'ya dönüştürür. Dillon bu gücünü kendi çıkarları için kullanır.

 

Parça: Linkin Park - High Voltage

HİKAYESİ VE ÖZELLİKLERİ

ELECTRO

Dillon, bir gün bir enerji hattını tamir ederken, çalışmakta olduğu elektrik direğine yıldırım düşer. Elektrik akımının etkisiyle Dillon mutajenik değişime uğrar ve yaşayan bir elektrik kapasitörüne dönüşür. Güçleri başlangıçta zayıftır, zamanını kendini şarj edebilmek için Stark Industries'ten elektrik ekipmanı çalmakla harcar. Bu sürede Magneto onu bulur, bu elektrik gücünün aslında Dillon'da doğuştan olduğunu fakat yeni ortaya çıktığını iddia eder ve yeni kurmakta olduğu Brotherhood of Evil Mutants grubuna katılmasını ister. Dillon bu teklifi reddeder. Daha sonra bir grup serseri Dillon'ın yolunu keser ve daha önceden onlardan almış olduğu ekipmanın parasını ister, Dillon parası olmadığını söyleyince ona silah doğrulturlar. Dillon panikle ve öfkeyle silahlı adamın göğsüne elektrik atar ve adam o an ölür. Bu Dillon'ın ilk cinayetidir, artık bir suçludur, bundan sonra kendine Electro ismini takar ve bu isimle anılır.

Yüksek miktarda elektrik üretebilir, teorik olarak elektrifikasyon limiti 1 milyon volttur. Elektro statik enerjisini parmaklarından çıkan yıldırımcıklara dönüştürebilir, maksimum şarj olunca normal bir insanı rahatlıkla öldürecek kadar elektrikle yüklenir. Vücudu elektrik enerjisiyle yüklendiğinde süper hızlı ve güçlü bir hale gelir. Enerji hatlarında kendini transfer edebilir, gökyüzünde yıldırımların üzerine binip onları sürebilir. Bir defasında hapishanede Doctor Octopus ona metalleri nasıl iyonize edebileceğini ve patlama yaratmak için yakıt tanklarındaki petrolü nasıl kıvılcımlandırabileceğini öğretmiştir. Enerji kaynaklarındaki elektriği emebilir. Üzerinde yapılan güçlendirmelerle Magneto kadar olmasa da belli dereceye kadar manyetik alanla objeleri hareket ettirebilme kabiliyetine kavuşmuştur. Bu sayede suya olan zayıflığını, su üzerine değmeden onu buharlaştırarak aşmış olur. İnsanların beynine biyoelektrik akımları vererek işkence edebilir. Bir macerasında yapay bir yıldırıma dönüştüğü zaman bütün elektrik tesisatından ampullere kadar ilerleyebilme yeteneğine sahip olmuştur.

AMANSIZ DÜŞMAN SPIDER MAN

ELECTRO

J. Jonah Jameson, Electro'yu Spiderman'e karşı mücadele etmesi için kiralar. O da Spiderman ve Daredevil'a karşı savaş açmak üzere bir takım oluşturur ancak yine muvaffak olamaz. Sonradan anlar ki oluşturduğu elektro statik alanla Spider Man'in duvara tırmanabilmesini engelleyebilmektedir. Daha sonra Doctor Octopus'tan gelen yeniden kurulan Sinister Six'e tekrar katılma teklifini kabul edip Spider Man ile yine savaşır. Spider Man, Daredevil ve Fantastic Four ile defalarca savaşıp mağlup olur çünkü hepsi onun suya karşı olan zayıflığının farkındadır ve savaşlarda bundan yararlanmaktadırlar.

Electro en sonunda New York şehrinin bütün güç kaynağını ele geçirip yenilmez olmayı planlar ancak bu planı da Spider Man tarafından bozulur. Bu olayın ardından Spider Man onu suça bırakmaya ikna eder ve Electro bir köşeye çekilir. Bu sefer de Spider Man'in çıldırmış bir klonu olan Kaine ortaya çıkar. Kaine, Spider Man'in daha önce yüzleştiği suçluları ve düşmanlarını acımazsızca öldürmektedir. Electro sıranın kendisine de geleceği korkusundan ne yapacağını bilemez ve Kaine'e karşı oluşturulan Mysterio'nun Sinster Seven ekibine katılır. Kaine ortadan kaybolunca grup dağılır ve Electro emekliliğe devam eder.

ELECTRO

Bu suç emekliliği Rose'un teklifiyle sona erer, teklif Electro'nun gücünü artırma karşılığında bir süre kendisine çalışmasıdır. Electro bunu kabul eder ve Rose'un talimatıyla The True Believers'ı yenilgiye uğratır. Electro artan gücüyle New York şehrinin güç kaynağını tekrar ele geçirmeye kalkar. Spider Man yalıtkan kostümüyle gelip onu tekrar durdurur. Electro kaçma için kendisini Hudson Nehri'ne atar ve ölmüş izlenimi verir, ancak oradan sağ kurtulur.

Daha sonra Dr. Octopus'u ve Senator Steward Ward'ı öldürmek için tekrar bir araya gelen Sinister Six'e katılır, bu sefer grupta Venom da vardır. Venom bir anda bütün takım üyelerine saldırır ve hepsini tek tek öldürme girişiminde bulunur. 5 kişiye de ağır hasarlar verir. Electro'yu da yarı ölü vaziyette ölüme terk eder. Ancak Electro yine sağ kurtulur ve zamanla iyileşir. Daha sonra Green Goblin'in kurduğu Sinister Twelve'e katılır ancak bu grup da Iron Man, Captain America, Fantastic Four, Daredevil ve Yellowjacket tarafından dağıtılır.

SUÇA DEVAM

ELECTRO

Luke Cage ile karşılaşır ve ona da yenilir. Diğer suç girişimleri de Iron Man ve S.H.I.E.L.D. tarafından önlenir. Luke Cage'in bebeğinin kaçırılma olayında Wolverine, Electro'nun peşine düşer, yakalar ve onu sorgular. Bir şey çıkmayacağını anlayınca onu paramparça, dövülmüş ve bilinci kapalı bir şekilde orada bırakıp gider.

Yıllar sonra Electro bütün güç kontrolünü kaybetmiş halde ortaya çıkar. Dokunuşu %100 ölümcüldür ve kontrol edememektedir. Depresyona girmiş bir şekilde Power To The People grubunu aramaya başlar, bu sayede onların yardımıyla güçlerinin kontrolünü geri kazanmayı planlamıştır. Onlara ulaşır, gruptan Mad Thinker onu iyileştirme girişiminde bulunurken Spider Man olaya müdahale eder ve Electro bu sefer yapay bir yıldırıma dönüşür. Öfkeyle ve bütün gücüyle bulundukları binayı yıkar ve güçsüz kaldığı zaman Spider Man ağlarıyla onu yine durdurmayı başarır. Electro olay yerinden kaçar.

Aftershock'un kendi kızı olduğunu her zaman yalanlar ve onu reddeder. Doctor Octopus ile birlikte Spider Man'e yine savaş açar, Sandman de savaşa dahil olur. Spider Man, Electro'nun Sandman'e elektrik atmasını sağlar, elektriği yiyen Sandman orada cama dönüşür ve parçalanır. Havadaki cam parçacıkları Electro'ya yağmaya başlar ve onu sersemletir. Spider Man bu sırada oradan kaçar. Daha sonra tekrar yüzleştiklerinde Electro'yu Brooklyn'de yenilgiye uğratır.